Schremp klar för klubben

Modo har gjort klart med en ny center. Den förre stortalangen Rob Schremp skrev idag på för kommande säsong.
– Markus tålamod i jakten på spelare har betalat sig skulle jag vilja säga. Robbie är en spelare som känns helt rätt för vårt lag, säger nye tränaren Ulf Samuelsson.

Rob Schremp blir Modos nästa nyförvärv. Idag skrev han på för kommande säsong och ansluter till truppen om en månad.

– Rob är en spelare som har kvalitéer som vi tror ska tillföra oss mycket. Han har under sin karriär visat att det finns massor i honom – saker som vi tror ska komma fram här när han får en framträdande roll, säger Modos GM Markus Näslund i ett pressmeddelande.

Den 25-årige amerikanen var tidigt en stor talang och spelade JVM två år i följd för USA och var juniorligan OHL:s hetaste spelare 05/06 när han gjorde både flest mål och flest assist och vann poängligan i stor stil på 145 poäng på 57 matcher för att sedan avsluta säsongen med 47 poäng på 19 matcher i slutspelet.

NHL-karriären har däremot inte varit mycket att jubla över för yngligen, som inte lyckats leva upp till förväntningarna som den förstarundare han är.

Totalt har det blivit 20 mål och totalt 54 poäng på 114 matcher i NHL för Edmonton, New York Islanders och Atlanta. Ifjol sköt han 22 poäng på 45 matcher i Islanders innan han skickades vidare till Atlanta, där han inte hade samma framgång.

– Markus tålamod i jakten på spelare har betalat sig skulle jag vilja säga. Robbie är en spelare som känns helt rätt för vårt lag, säger nye tränaren Ulf Samuelsson.

Text: Robert Pettersson