Flyttar till Livs tidigare klubb

VM-backen Staffan Kronwall har fått en ny klubbadress. Enligt vad hockeysverige.se erfar har 29-åringen skrivit kontrakt med Lokomotiv Jaroslavl, som återvänder till KHL efter höstens tragedi.

Svenske VM-backen Staffan Kronwall, 29, uppges vara klar för ryska klubben Lokomotiv Jaroslavl, samma klubb som Stefan Liv tillhörde när KHL-klubbens plan kraschade i september och tog 43 människors liv. Däribland hela klubbens A-lag.

Kontraktet med klubben sträcker sig över de två kommande säsongerna.

Kronwall kommer ursprungligen från Järfälla HC norr om Stockholm. Han har spelat elitseriehockey för både Djurgården och Brynäs. Kronwall har även spela 66 NHL-matcher för Toronto Maple Leafs och Calgary Flames.

Den senaste säsongen spelade han för ryska klubben Severstal Tjerepovets där han bland annat var lagkamrat med Niclas Bergfors.

På de inledande tre VM-matcherna har Staffan Kronwall svarat för ett passningspoäng. I kvällens match mot Tyskland kommer han att kliva upp och spela forward för att ersätta skadade Joel Lundqvist i fjärde kedjan.

Kontraktet med Yaroslav uppges vara på två år.

Text: Ronnie Johansson