Igår kväll sköt Marius Holtet två mål för Färjestad mot Modo och var nära att bli matchvinnare innan Modo vände och ordnade fram en femte kvartsfinal.

Idag skrev han på ett nytt treårskontrakt med Färjestad.

– Marius är en FBK-profil som alltid levererar stort hjärta och hårt arbete, säger sportchefen Jörgen Jönsson till klubbens hemsida.

28-åringen har gjort sin starkaste elitseriesäsong i karriären och noterat karriärhögsta i såväl mål (9) som assist (10) och därmed förstås även också poäng (19). Han har dessutom redan hunnit med fyra poäng (3+1) i slutspelet.

– Jag är väldigt glad och stolt över att få fortsätta här. Jag trivs jättebra i Färjestad och hoppas kunna bidra med det jag kan även i fortsättningen, säger Marius Holtet.

Norrmannen kom till Färjestad 2000 från Storhamar och tillhörde klubbens organisation fram till 2004 och spelade juniorhockey med klubben och allsvenskt med Bofors. Sedan gjorde han tre säsonger i Dallas organisation innan han vände tillbaka till Karlstad 2008.

Text: Robert Pettersson