Flygplanet på bilden har inget med artikeln att göra.Foto: Bildbyrån

KHL-laget Lada Toljatti, där Mikael Johansson inledde säsongen, var under fredagen inblandade i en flygincident i Lettlands huvudstad Riga, där man spelade match under torsdagskvällen.

Klubbens plan skulle precis till att lyfta när det gled av landningsbanan och ut på ett fält.
Orsaken till incidenten ska ha varit två, enligt klubbens tränare Artis Abols.
Dels ska en av motorerna på planet inte ha nått önskad effekt när man började accelerera för att ge sig av, vilket ledde till att planet till slut gled av en glashal landningsbana där det var nollgradigt och regn vilket orsakat blixthalka och som senare också ledde till att flera plan som skulle landa på flygplatsen fick avvakta landning.

Lyckligtvis klarade sig alla inblandade utan några skador.
– Jag hade inte tid att bli rädd. Allt hände så snabbt. Vi gled av landningsbanan och körde genom gräset. Piloten bad oss stanna kvar på marken och nu ska vi tillbaka till hotellet och invänta ett annat plan, säger målvakten Edgars Masalskis till R-Sport.

Lada skulle – och ska fortfarande – flyga till Ufa för att avsluta säsongen med match mot Salavat Julajev.