• Publicerat 19 maj, 2017
  • Skrivet av Uffe Bodin
  • 0 Kommentarer
PRISAD. William Nylander är mottagare av Svenska VM-klubbens bästemanpris.Foto: Uffe Bodin

Ända sedan 1986 har den Svenska VM-klubben delat ut pris till den bästa spelaren i Tre Kronor vid varje VM-turnering. I år går priset till William Nylander efter en omröstning hos hockeysverige.se och SvenskaFans. Här får den svenska poängkungen ta emot priset.

KÖLN (HOCKEYSVERIGE.SE)
Under veckan har hockeysverige.se och SvenskaFans haft en omröstning på sina sajter tillsammans med Svenska VM-klubben. Där ville vi att läsarna skulle utse Tre Kronors bästa spelare.

Under fredagen fastställdes vinnaren: William Nylander tog hem hedersbemärkelsen Svenska VM-klubbens bästemanpris efter att ha tagit en förkrossande seger med över 60 procent av rösterna. VM-klubben mötte Nylander på Tre Kronors hotell i Köln för överlämna priset, som har delats ut ända sedan 1986 – tio år innan Nylander själv föddes.

Motiveringen lyder:
”Med magiska händer och hög talangnivå tillför William Nylander en avancerad spets som ger Tre Kronor viktiga mål och ny energi”.

Se VM på C More – två veckor gratis