Tim Heed.Foto: Ronnie Rönnkvist

Efter en succésäsong med poäng i massor och NHL-debut kommer nu nästa glädje för Tim Heed. Svensken får ett nytt kontrakt av San José.

Med 56 poäng på 55 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1,02 poäng per match, var Tim Heed bäst av backarna i AHL. Nu belönas svensken med ett nytt NHL-kontrakt, skriver San José Sharks på sin hemsida.

Svensken, som spelade en NHL-match med Sharks den gångna säsongen, lovordas av general manager Doug Wilson i samband med att det nya tvåårskontraktet offentliggjorts.
– Tim visade sig vara en viktig del av Barracudas (AHL-lagets) väg till den första konferensfinalen i klubbens historia, utnämndes till en av AHL:s bästa backar, och kallades upp till San José flera gånger, sade han till klubbens hemsida.

Tim Heed spelade SHL-hockey för Södertälje, Växjö och Skellefteå innan han som odraftad tog sig över till Nordamerika inför förra säsongen. Han har dessutom hunnit med en säsong vardera i allsvenskan för Malmö respektive Västerås.