• Publicerat 30 april, 2018
  • Skrivet av Uffe Bodin
  • 0 Kommentarer
Martin Grönberg.Foto: Bildbyrån/Petter Arvidson

Bortsett från moderklubben Björbo och en kort lånesejour i Borlänge har forwarden Martin Grönberg tillbringat hela karriären i Leksands IF. Men nu blir det ingen fortsättning i klubben.

129 SHL-matcher och 99 allsvenska matcher har det blivit för Martin Grönberg i Leksand, utöver allt spel i klubbens juniorlag. Efter tio raka säsonger i klubbens regi tvingas den 23-årige forwarden till en flytt.

På sin webbsida meddelar Leksand att Grönberg inte kommer att erbjudas ett nytt kontrakt.

Björboprodukten debuterade i Hockeyallsvenskan 2012/13 och har gjort tre SHL-säsonger och två allsvenska säsonger i klubbens sedan dess. den senaste säsongen noterades Grönberg för sju mål och tolv poäng på 48 matcher. Han var sedan poänglös i sex kvalmatcher när Leksand misslyckades med att ta steget till SHL..

Leksand meddelar även att man tar avsked av Isac Skedung. 21-åringen har redan presenterats av den allsvenska nykomlingen Västerås.