Andreas Molinder.Foto: Bildbyrån/Pär Olert

Timrå IK fortsätter att rusta truppen inför återkomsten till SHL. Nästa spelare att krita på för klubben är ingen ny bekantskap, snarare tvärtom. Veteranen Andreas Molinder förlänger med klubben över säsongen 2018-19.
– Andreas är en kulturbärare i Timrå, säger sportchef Kent Norberg.

Så fort det stod klart att Timrå säkrat avancemang till SHL säsongen 2018-19 började sportchefen Kent Norbergs arbete med att förstärka truppen. Idag kom beskedet att en av klubbens absoluta trotjänare och veteraner, Andreas Molinder, är klar för ytterligare en säsong i den röd-vita tröjan.
– Det är jätteroligt att få fortsätta i Timrå IK. Klubben har haft några tunga år bakom sig men tycker att föreningen har tagit kliv framåt varje säsong. Jag är oerhört stolt över att få representera Timrå IK i minst en säsong till, säger Molinder till klubbens hemsida.

SPELAT NÄST FLEST MATCHER

Molinder, 28, står för närvarande på hela 306 matcher spelade med Timrå, en notering som endast överträffas av Jeremy Boyce.
– Andreas är en kulturbärare i Timrå med mycket rutin både från SHL och Timrå IK överlag, säger Norberg.

Andreas Molinder stod den gångna säsongen för åtta poäng (ett mål, sju assist) på 42 matcher för Timrå.