Isak Edman lämnar Modo.Foto: Johan Löf/Bildbyrån

Inför den här säsongen skrev 23-årige målvakten Isak Edman på för Modo. Men bara en dryg månad in i säsongen väljer nu parterna att gå skilda vägar.
– Personen Isak Edman och hur han mår är det viktiga här och då kommer ishockey sekundärt, säger Modos sportchef Michael Sundlöv till klubbens hemsida.

Efter en framgångsrik säsong med Kallinge/Ronneby i Hockeyettan så skrev målvakten Isak Edman på för Modo inför den här säsongen. Nu bryts avtalet mellan parterna. Personliga skäl ligger bakom uppbrottet.
– Det viktiga här är att Isak ska må bättre. Sett till vår situation på målvaktssidan kommer vi på kort sikt att den här veckan låna Oliver Dackell från Örnsköldsvik Hockey, säger Modos sportchef Michael Sundlöv till klubbens hemsida.

Edman noterades inte för någon match för Modo i Hockeyallsvenskan den här säsongen.