Andreas Hedbom (vänster) blir ny VD i Leksand.Foto: Bildbyrån

I våras lämnade Christer Plars positionen som VD för Leksand. Magnus Proos har varit tillförordnad VD sedan dess, men nu har klassikerklubben gjort klart med Andreas Hedbom som ny VD, skriver man på sin hemsida.

LÄS MER: Lämnar Leksand – för toppjobb hos förbundet: ”Brinner för svensk ishockey”

Leksand har varit på jakt efter en ny VD sen i våras, då Christer Plars lämnade klubben för att istället jobba som kommersiell chef hos Svenska Ishockeyförbundet. Nu är jakten över, då alltså Andreas Hedbom blir klubbens nya VD.

”STOLT OCH GLAD”

Hedbom kommer att tillträda på tjänsten den 31 januari. Fram tills dess är Magnus Proos fortsatt tillförordnad VD hos klubben.
– Jag är stolt och glad över få vara en del av Leksands IF framtiden. Jag är mycket medveten om hur mycket Leksands IF betyder för många människor och det skall bli fantastiskt roligt att få vara med och leda och utveckla föreningen, säger Hedbom i ett uttlande till klubbens hemsida.

Idag jobbar Hedbom som VD för Monark Exercise och är även ordförande i den ideella föreningen Leksands IF Hockey, enligt Siljan News.