Foto: Youtube

Det räckte inte att visa matchen på jumbotron i Enterprise Center. St. Louis Blues kommer också sända morgondagens final på MLB-laget St. Louis Cardinals hemmaarena.

St. Louis missade chansen att säkra klubbens första Stanley Cup igår natt, då de föll hemma i Enterprise Center i den sjätte finalmatchen. Därför måste de nu vinna på bortaplan, i TD Garden, för att ta hem klubbens första titel.

Samtidigt kommer matchen förstås visas i Enterprise Center också. Men efter att ha sålt ut arenan på bara några minuter har Blues nu fått fram en lösning som gör att ännu fler kan se matchen på storbildsskärm. Tillsammans med stadens baseball-lag, Cardinals, har de kommit överens om att visa matchen på Busch Stadium. Biljetterna kommer kosta 20 dollar styck, skriver de på sin hemsida. Arenan tar ungefär 45 000 personer under en baseballmatch.

Till skillnad från Blues har Cardinals en hel del framgångar att falla tillbaka på. De har elva World Series-titlar. Den senaste kom 2011.