Islossning för Thoresen?
Patrick Thoresen har vräkt in poäng i Salavat Julajev Ufa tillsammans med Aleksandr Radulov de två senaste åren.
53 mål och totalt 122 poäng på 110 matcher för att vara exakt.
Flytten till SKA Sankt Petersburg har inte gett norrmannen lika stor utdelning än så länge, trots att han matchas hårt av coachen Milos Riha som center mellan Maksim Afinogenov och Petr Prucha.
Men nu kanske det lossnat för Thoresen. Mot Vitiaz Tjechov på bortais igår sköt han ett mål och en assist när Sankt Petersburg vann med 4-1.
Det var hans första mål sedan premiären. Därefter har han spelat fem matcher med bara en assist som facit.
Även Mattias Weinhandl noterade ett mål och en assist i matchen och är lagets interna poängkung med 4+4 på åtta matcher. Tony Mårtensson, som hade en assist igår, är närmast bakom på 3+4 poäng.
Thoresen, som har mest istid av alla anfallare i laget, har gjort två mål och två assist på sju matcher.
För Sankt Petersburg som lag har däremot säsongsöppningen varit stark. Man har tagit fem trepoängare och bara förlorat en match på ordinarie tid så här långt och bara släppt in tolv mål på åtta matcher.




0