Foto: Getty Images
Gustav Nyquist.

Torsdag 12 Jan 2012 07:47

Stark AHL-comeback av Nyquist

Två assist i förlustmatch

I natt var Gustav Nyquist tillbaka i AHL efter sin andra sejour med Detroit Red Wings. När hans Grand Rapids Griffins föll med 2-3 mot Houston Aeros spelade skåningen fram till bägge målen och var dessutom den enda av Griffins spelare som nätade i straffläggningen.

Det räckte alltså inte för Nyquists lag, som föll efter att både Kris Foucault och Jon DiSalvatore gjort straffmål för Houston.

Nyquist, som har en assist på fem matcher för Detroit den här säsongen, står noterad för 32 poäng (9+23) på 31 AHL-matcher under sin första riktiga proffssäsong.

*****

Efter gårdagens inhopp fick Mark Owuya starta mellan Toronto Marlies stolpar i bortamötet med St. John's IceCaps. Han räddade 35 av 38 skott när det blev förlust med 2-3 sedan den tidigare Skellefteåforwarden Jason King skjutit segermålet för St. John's.

*****

I toppen av poängligan drygade Hershey Bears veteran Keith Aucoin ut sin ledning. 33-åringen är uppe i 60 poäng (9+51) på 37 matcher efter att ha svarat för ett mål och en assist i 3-2-segern över Charlotte Checkers.

Skriv en kommentar