Pop-kedjan showade i Göteborg
Storspel av Frölunda mot ligaledarna
Frölunda fortsätter imponera på hemmais. Mot Frölunda blev det dessutom proppen ur målmässigt när man slog ligaledarna Skellefteå med klara 6-1 efter ett par drömmål signerade lagets Pop-kedja.
- Det är väl så när det flyter på, då kan man göra lite extra, sade Mathis Olimb om "klackpasset" som blev matchens stora snackis.
Frölunda gjorde sin kanske främsta match för säsongen när man spelade ut Skellefteå på hemmaplan och vann med 6-1. Man fortsätter spela starkt på hemmaplan, som ligans bästa hemmalag, och tog sin trettonde fullpoängare på hemmais under säsongen.
Totalt har man 16 fullpoängare. Det säger en del om hur viktiga dom här segrarna varit för att Frölunda just nu inte är fullt lika indragna i streckstriderna som man hade varit utan sitt starka hemmaspel.
Mot Skellefteå var det lagets ledande kedja med Fredrik Pettersson, Mathis Olimb och Mika Pyörälä som hade stor show och inte bara bjöd på tre av målen. Man bjöd dessutom på två mål av högsta kaliber.
2-0-målet i första perioden gjordes av Mika Pyörälä. Men det var Fredrik Petterssons aktion före målet som var behållningen. Den ettrige anfallaren kom på högerkanten, slog pucken ifrån sig och stack mellan Fredrik Hynning och Fredrik Lindgren och snappade upp pucken på andra sidan innan han åkte sig i läge att kunna servera Pyörälä öppet mål.
- Vi har snackat en del inom kedjan. Det är ju aldrig kul snack att behöva ta, men det är ju vårat jobb att se till att gå plus i matcherna, sade Fredrik Pettersson till Canal Plus.
Det andra målet av storstilad karaktär kom i andra perioden när Frölunda sköt 4-1 och mer eller mindre stängde matchen.
Pyörälä skickade in pucken från högerkanten och framför mål "klackade" Mathis Olimb pucken avigt och ställde både Andreas Hadelöv och Skellefteåförsvaret och friställde Fredrik Pettersson till att klippa in pucken i mer eller mindre öppen bur.
Strax där innan hade Pettersson kämpat in 3-1-målet och hade bud på ytterligare ett par mål i matchen.
- Det är väl så när det flyter på, då kan man göra lite extra, sade Mathis Olimb om sin klackframspelning till Petterssons mål.
- Vi hittar varandra bra och gör alla dom där sakerna man måste för att det ska fungera och har alltid en spelare som går på mål. Vi har en bra kemi.
Jari Tolsa, Magnus Kahnberg och Johan Sundström stod för de övriga Frölundamålen i matchen.
Segern tog upp Frölunda till fjärde plats i ligan efter att ha passerat HV71. Man kommer dessutom ha minst åtta poäng ner till strecket som innebär missat slutspel.




3