Brända igen
Nytt bakslag för Chicago
Det är bortaturnén Chicago Blackhawks helst vill glömma. Laget hann inte ens hämta sig från mardrömmen i Edmonton innan man åkte på en ny tung förlust i Calgary.
- Vi var i alla fall bättre än i går, säger lagkaptenen Jonathan Toews efter 1-3 mot Calgary Flames och lagets femte raka förlust.
4-8 mot Edmonton Oilers i en match som kommer att gå till historien tack vare Sam Gagners mäktiga åttapoängsuppvisning. I natt fick Chicago Blackhawks chansen till en snabb revansch när man besökte Calgary för ännu en match på den nio matcher långa bortaturné laget befinner sig på.
Det slutade inte lika illa som i Edmonton, men likväl med förlust - lagets femte i följd - och bekymren fortsätter därmed för ett lag som tidigare på säsongen påminde om en Stanley Cup-utmanare.
- Vi vara i alla fall bättre än i går kväll, men det krävdes å andra sidan inte så mycket för att vara det, säger Jonathan Toewstill Chicago Sun-Times.
- Vi behöver hitta ett sätt att spela som vi gjorde tidigt i den matchen och finna vårt självförtroende, för det är uppenbarligen inte där just nu.
Calgary nosar på slutspelsplats
Chicagos förlustrad gör att laget har fallit från toppen av jämna Western Conference ända ned till sjätte plats. Därmed är man numera bara fyra i tuffa Central Division där Detroit, St. Louis och Nashville spelar med stort självförtroende just nu.
För Calgary innebar segern att man bröt en tre matcher lång förlustsvit hemma i Scotiabank Saddledome. Laget ligger just under slutspelsstrecket, tre poäng efter åttondeplacerade Minnesota Wild.
- Mer än någonting annat måste vi börja klättra, säger Flames lagkapten Jarome Iginla till nhl.com efter att ha legat bakom vinsten med ett mål och en assist.
- Vi måste börja rulla och få ihop mer än 90 poäng. Vi vet att vi behöver starta en vinnande svit här. Det är viktigt att få den vinnande känslan och börja klättra. Vi tror att vi kan göra det.
Den enda svenskpoängen i nattens möte svarade Mikael Backlund för när han var med i förarbetet till Jay Bouwmeesters matchvinnade 2-1-mål. I Chicago hade Viktor Stålberg en utmärkt möjlighet att bli målskytt, men stoppades av stabile Miikka Kiprusoff efter Jonathan Toews förarbete.
Chcago: Brent Seabrook (4).




1