Foto: Getty Images
RESTE SIG. Jacob Trouba och hans USA är klart för ännu en U18-VM-final.

Fredag 20 Apr 2012 21:18

Nytt finalmöte med USA i U18-VM

Amerikanerna slog Kanada

För tredje året i följd blir det en final mellan Sverige och USA i U18-VM. Amerikanerna tog sin finalplats genom att besegra Kanada med 2-1 i fredagskvällens prestigefyllda semifinal.

Kyle Osterberg blev matchvinnare när han sköt 2-1-målet i den tredje perioden. Resten skötte målvakten Collin Olson, som räddade 21 av 22 kanadensiska skott.

Lagkaptenen och backtalangen Seth Jones hade assist på båda de amerikanska målen i matchen. 17-åringen, som är född sent 1994, spås gå en lysande framtid till mötes och tippas gå bland de första spelarna i draften 2013. Jones är son till den forne NBA-spelaren Popeye Jones och är uppvuxen i Texas. I årets U18-VM är Seth Jones tillsammans med forwarden Matt Lane den poängstarkaste amerikanen med tre mål och sju poäng på fem matcher.

I det amerikanska laget ingår även backen Jacob Trouba som var en av de främsta amerikanerna i U20-VM i Calgary. Han förväntas gå relativt tidigt i den första draftrundan i sommar.

Sverige har inför söndagens final, som sänds på SVT Play, revansch att utkräva på amerikanerna. De två senaste finalerna har slutat med att USA har vunnit. I fjol kom vinsten efter förlängning, där backen Connor Murphy sänkte Småkronorna.

Skriv en kommentar