Foto: Getty Images
Jim Slater.

Torsdag 14 Jun 2012 06:00

VM-forward stannar i Winnipeg

Slater skrev på flerårsavtal med Jets

Han svarade för sin poängmässigt bästa säsong i NHL-karriären och avslutade säsongen med VM-spel för USA i maj. Jim Slater har blommat ut på nytt under året och belönas nu för det med ett nytt treårsavtal. Amerikanens nya kontrakt är värt 1,6 miljoner dollar per säsong.

Under sina tidigare sex NHL-säsonger inför denna hade Slater endast gjort mer än tio mål en gång, det var för två år sedan när han gjorde elva. I år slog han dock både den noteringen och även personbästat när det gäller poäng, som tidigare låg på 20 poäng, då han svarade för 13 mål och totalt 21 pinnar på 78 matcher.

Han spelade sin bästa hockey under slutdelen av säsongen och belönades alltså för det med en plats i USA:s VM-trupp. VM-turneringen var Slaters andra i karriären och på plats i Helsingfors svarade han för två mål och ett assist på åtta matcher innan amerikanerna snöpligt föll mot Finland med 3-2 i kvartsfinalen.

Skriv en kommentar