Jevgenij Kuznetsov

Fredag 15 Jun 2012 11:33

"Kommer att spela för oss förr eller senare"

Fäller inga tårar över Kuznetsov

Washington Capitals hade hoppats få över den ryske supertalangen Jevgenij Kuznetsov till Nordamerika nästa säsong. Så blir inte fallet. För någon månad sedan meddelade 20-åringen att han hade för avsikt att spela kvar i KHL över OS i Sotji 2014. Kort därefter förlängde han kontraktet med moderklubben Traktor Tjeljabinsk med två år.

Capitals general manager George McPhee, som draftade Kuznetsov sent i första rundan 2010, försöker se det positiva i att ryssen tillbringar ytterligare tid i KHL.
- Vi skulle vilja ha honom, men om han inte är redo att komma över är det troligtvis inte bra för honom att komma över eftersom han inte skulle spela såsom han måste spela, säger McPhee till Washington Examiner.

Trots att Kuznetsov nobbat NHL-spel vid ett par tillfällen sedan han draftades förutser McPhee inga problem i framtiden.
- De kommer alla över hit förr eller senare, och om han kommer om en säsong eller två kommer han att vara mognare, större och starkare. Det var hans största bekymer när vi intervjuade honom innan vi draftade honom, att han behövde bli större och starkare, säger general managern.
- Men han är en stor talang och förr eller senare kommer han att spela för oss.

Kuznetsov, som redan har hunnit med att vinna både JVM och VM, gjorde 19 mål och 41 poäng på 49 matcher i KHL. Han vann dessutom poängligan i JVM, där han även utsågs till MVP, efter att ha svarat för sex mål och 13 poäng på sju matcher.

Skriv en kommentar