Viktor Arvidsson firar ett av sina två mål mot Lettland.

Lördag 29 Dec 2012 16:20

Seger - men det satt oväntat hårt åt

Juniorkronorna vann till slut

Juniorkronorna vann sin tredje raka match i JVM när man slog Lettland med 5-1. Men det satt hårt åt och var länge en målmässigt ganska jämn match.
- Vi vill vinna varje match och går för gruppsegern och en semifinalplats, sade tvåmålsskytten Viktor Arvidsson om segern och om vad som komma skall.

Juniorkronorna är klara för slutspel i JVM. Ingen större skräll, men det krävdes ändå ett bra resultat mot Lettland i den tredje matchen för att en slutspelsplats skulle vara definitivt säkrad.

Det blev den till slut. Även om det satt hårt åt vann Sverige till slut med 5-1, siffror som var långt ifrån så klara som dom kanske ser ut.

Även om man, inte minst i den andra perioden, förlade det mesta av spelet i den lettiska zonen och bombarderade Ivars Punnenovs i det lettiska målet med skott och träffade ramen vid flera tillfällen, så var det bara ledning med 2-1 efter andra perioden.

Ett mål som kom i slutskedet av perioden i det tredje raka svenska numerära överläget. Sebastian Collberg skickade in pucken och nätade för tredje matchen i rad. Framspelningen fick han av Emil Molin direkt efter tekning.

- Det betyder väldigt mycket efter ganska lite halvseg säsong hemma, att få komma hit och producera. Det är härligt, sade Collberg till SVT efter andra perioden.

Målet blev det matchavgörande. I tredje perioden fick man desto bättre utdelning och sköt tre mål.
Viktor Arvidsson gjorde 3-1 nio minuter in i perioden och sköt sedan även 4-1-målet två och en halv minut senare innan Alexander Wennberg, med ett fräsande handledsskott, avslutade målskyttet.

- Klart det är skönt att göra mål, det är det ju alltid. Kanske kan få en liten självförtroendeboost inför framtiden, sade Viktor Arvidsson om sina två mål.

- Vi har mycket puck men får kanske inte in puckarna sås om vi ville. Vi hade många öppna mål som vi missade, men hade tålamod och visste att vi skulle få utdelning, sade Arvidsson vidare.

Förbundskaptenen Roger Rönnberg var inne på samma linje i sin analys av matchen och läget.

- Det är ju lite jobbigt läge för killarna att gå ut och spela när man varit så överlägsna i andra perioden men inte för in fler puckar. Men vi pratade en del om det innan att det är såna här situationer vi kan ställas inför, att vi liksom inte får utdelning på våra chanser. Jag tycker att dom gör det vansinnigt bra i tredje perioden och hela tiden går för att få in nästa mål

I och med segern är Juniorkronorna klara för att spela om gruppsegern mot Finland på nyårsafton. De exakta förutsättningarna inför matchen blir inte klara förrän Finland (imorgon) och Tjeckien (före Sverige-Finland) har mött Schweiz, men under alla omständigheter vinner Sverige gruppen vid seger mot Finland. Det kan även bli så att en förlust räcker.

- Nu ska vi börja fokusera på Finland. Det kommer bli en tuff match, som alla matcher här, sade Viktor Arvidsson.

- Vi vill vinna varje match och går för gruppsegern och en semifinalplats.

Skriv en kommentar