Enterfeldt sänkte Luleå
Sköt två mål mot forna laget
Efter förra säsongen lämnade Sebastian Enterfeldt Luleå efter två säsonger och återvände till Gävle och Brynäs. När lagen möttes på söndagen var han matchvinnare med två mål i 3-1-segern.
Efter två raka förluster fick Brynäs vinna igen när man slog Luleå hemma med 3-1 på söndagskvällen i årets sista.
Matchvinnare blev Sebastian Enterfeldt, Gävlesonen som fick fäste i Elitserien under sina två säsonger i Luleå dit han handplockades av tränaren Jonas Rönnqvist.
Efter fjolårets säsong flyttade han hem till Gävle igen och valde att tacka sitt forna lag med att sänka dom i årets sista match.
Enterfeldt sköt både 1-0 och 3-0 i matchen med sitt tionde och elfte mål för säsongen och han har redan nu noterat lika många poäng (22) som under sin bästa säsong i Luleå.
Första målet kom i första perioden. Han tog pucken i egen zon och transporterade pucken in i anfallszonen innan han sköt ett inte alltför hårt skott från vänsterkanten. Pucken letade sig överraskande in över axeln på Johan Gustafsson i Luleåmålet.
- Jag skickade bara in den på mål och sen ser jag att den åker in. Det är skönt att få ett mål så tidigt så att man har något att gå på, sade Enterfeldt till C More.
Andra målet sköt han i numerärt överläge i andra perioden sedan han fått en läcker genomskärande passning från 2-0-skytten Andreas Thuresson och klippte in pucken i öppen kasse från nära håll.
- Det är skönt att få ordning på powerplay så man får lite självförtroende där också. Men det är en bra passning av Thuresson. Perfekt passning, bara att skjuta direkt, sade Enterfeldt.
Lockade storpublik i årets sista match
Efter att Brynäs förlorat mot HV71 med 1-2 och Färjestad med 2-3 tidigare i veckan fick man till slut vinna när man dessutom gjorde veckans första och enda hemmamatch - dessutom inför storpubliken 7 786.
- Det är skitroligt när det är så mycket folk, vi blir lite extra laddade, förklarade Enterfeldt.
För målvakten Johan Holmqvist, som gjorde flera viktiga räddningar under andra delen av första perioden inte minst, sprack nollan med sju minuter kvar.
Han stoppade 24 av 25 skott under matchen och var både lättad och glad efter matchen.
- Ruggigt skön. Den här veckan har vi lagt ner ruggigt hårt arbete tre matcher i rad och har bara en dålig period på dom här matcherna, men får ändå bara med oss fyra poäng. Så den här segern var ruggigt skön, sade Holmqvist.
För Luleås del innebar förlusten att man förlorat sex av de sju senaste elitseriematcherna. Man är däremot fortfarande kvar i toppen av tabellen och ligger trea.
- Vi får två enkla mål emot oss och kanske inte gör någon jättedålig period och får jobba i underläge och det är inte lätt i dagens hockey, sade tränaren Jonas Rönnqvist.




0