Gå till vanliga hemsidan
MÅLGLÄDJE. Patrik Lundh inledde Färjestads målskytte.

Lördag 25 Aug 2012 21:51

Enkel Färjestadsseger i Tyskland

Avgjorde i andraperioden

Färjestad tog på lördagskvällen sin andra seger i European Trophy när Mannheim besegrades med 4-2. En stark andraperiod avgjorde för värmlänningarna, som hade råd att släppa in två mål i matchens sista minut.

Färjestad slog tillbaka direkt efter förlusten i matchen mot Zug för en vecka sedan. I kväll tog man en viktig seger mot jumbon i West Division, Adler Mannheim.

I en match med många utvisningar och spelavbrott var det hela tiden Färjestad som var i förarsätet. Inte helt otippat var det i ett powerplay man tog ledningen, då Patrik Lundh överlistade tyskarnas VM-målvakt Dennis Endras i slutet av första perioden. Matchuret stod då på 18 minuter.

Det var i andraperioden som Färjestads ryck kom, och det var två nyförvärv med norska pass som gav Värmlänningarna en ointaglig 3-0 ledning. Martin Røymark gjorde 2-0 precis i inledningen av perioden, och när vi nått halvvägs var det Ole-Kristian Tollefsen som mer eller mindre avgjorde matchen. Røymark noterade en assistpoäng på landsmannens mål.

I sista perioden var det dags för ännu ett nyförvärv att näta. Ett stenhårt skott av Ville Lajunen tvingade Endras att kapitulera en fjärde gång, och det var 4-0.

I slutminuten av matchen gjorde Mannheim två reduceringsmål, men var förstås aldrig i närheten att hota Färjestads ledning.

Segern var den andra på tre matcher för Leif Carlssons mannar i European Trophy.

Skriv en kommentar