Ett redan elitserieklart Rögle valde att matcha en del juniorer i den avslutande matchen mot Växjö, och efter att ha släppt in tre mål i den sista perioden förlorade också skåningarna med 5-3.
Rögle ledde annars med 3-2 efter den andra perioden sedan veteranbacken Daniel Johansson krutat in ledningsmålet i numerärt överläge, men i den sista akten tappade man alltså greppet om matchen.
Christian ”Fimpen” Magnusson gjorde både 3-3 och 4-3 för Växjö inom loppet av mindre än tre minuter, och sedan kunde Daniel Åhsberg med sitt andra mål för kvällen trycka in 5-3 i tom bur.
Noterbart är att unge Johan Nielsen, 17, fick chansen i Rögles mål, och tonåringen svarade för 27 räddningar på de 31 skott som han fick på sig.
I Rögle gjorde tvillingduon Chris och Cam Abbott sina sista framträdanden. Inom de närmaste dagarna förväntas succévärvningarna från Frisk Asker bli klara för Luleå. Chris avslutade sejouren i Rögle som målskytt. Cam med två passningspoäng.
Målskyttar Rögle: Chris Abbott, Pavel Rosa, Daniel Johansson.
Växjö: Daniel Åhsberg 2, Christian Magnusson 2, Jeremias Augustin.
"Ruffy"...är du invalid eller? Jag utgår från att Spatsiba menar att dom går till en större, bättre klubb på alla sätt och vis - En klubb som absolut inte kommer behöva kvala!? hur svårt vissa kan ha att förstå...OMG!
Vadå så en stor klubb behöver aldrig kvala för att hålla sig kvar? Har de en speciell rätt att alltid spela elitserien? Eller du har varit i framtiden och kollat hur elitserien slutar nästa säsong? OMG...
Som duo skapar Abbottarna en vass och producerande line, som två stycken Ahlbrant, men var för sig är dom väl ganska ordinära. Får Hansson dom ersättare han har på önskelistan, får RBK nog bättre positioner i kedjorna och ett flexiblare samt stabilare lagbygge, som lätt ska kunna hänga kvar ovanför kvalserieplatserna. Abbottarna räddade RBK när överlevnadshockey och vilja behövdes och det är väl det Osten har behov av.
Att folk bara kan kläcka ur sig att det är helt säkert att Luleå Kommer att undvika kval. Man kan väl aldrig vara säker på det eller kan man det kanske. Korkade människor.