Notis
Foto: Bildbyrån
Söndag 07 feb 18:33 | Allsvenskan
Almtuna tajtade till Allsvenskan
Striden om andra och tredje plats bakom givna ettan Leksand i Allsvenskan tajtades till rejält när AIK föll hemma mot Almtuna på söndagen där Fredrik Petterson Wentzel storspelade i målet.

Den 18-årige supersuccén stoppade 26 AIK-skott och höll sin femte nolla för säsongen när Almtuna vann med 2-0 efter mål av Johan Andersson och Andreas Paulsson i första halvan av tredje perioden.

- Jag är grymt besviken att jag inte lyckades motivera spelarna mer än vad jag gjorde idag. säger Roger Melin till Viasat Hockey.

- Nu är det ju ett bra lag vi möter också, men samtidigt hade man ju velat se mer än man fick göra.

Almtunasegern gjorde både Malmö och Växjö via segrar tog sig upp på samma poäng som AIK (83, där Malmö har en match mer spelad) med Almtuna fyra poäng bakom.

Malmö tog sin åttonde raka seger via 4-3 hemma mot Västerås där man reste sig efter 0-2-underläge. Nichlas Hardt slog in segerpucken i sista perioden inför över 5000 åskådare i Malmö Arena.

Växjö å sin sida slog Sundsvall borta med 6-3 efter bland annat tre poäng från Steve Savianos klubba.


Taggar: AIK, allsvenskan, Almtuna, Malmö, Växjö

Dela med dig av artikeln: Översätt/Translate:



Kommentarer (18)
Senaste 10 kommentarer:
(klicka för att visa alla)

#9
2010-02-07 21:03
Ja man kan inte annat än att imponeras av Almtuna. Jag trodde inte att de skulle lyckas lika bra(om inte bättre, kvarstår att se) den här säsongen men ack så fel man hade.. Rönnqvist/Robertsson gör ett mycket bra jobb men frågan är om AIS kommer att kunna behålla dessa två herrar till nästa säsong?

Carlee
Ip: 78.69.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#10 Presidenten (Orginalet)
2010-02-07 21:42
Gapar och skriker får stå för dig och du får vinkla det precis hur du vill. Men de gångar jag inte håller med om vad Robert skriver så kommenterar jag det. Precis som när du skriver något som jag inte håller med om. Det är väl till för att man ska få vädra sina åksikter, eller hur?

Konstigare än så är det inte.

HS
Ip: 212.116.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#11 Hur går det
2010-02-08 08:02
med khl, är sibirienflyget bokat, pälsmössor och hemkört nedpackat? *asg*

Micke
Ip: 79.138.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#12 Tändvätska
2010-02-08 09:39
Vi vidarebefordrar Robert P:s eminenta kommentarer till Strumpan -som tändvätska - inför Leksands möte med AIK på onsdag. Och delar uppfattningen att Leksand inte spelar i Elitserien om man inte vinner mot AIK.Upp till bevis Leksand.

Stenson
Ip: 195.67.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#13
2010-02-08 09:45
Stenson: Var påstår jag att Leksand inte spelar i Elitserien om man inte slår AIK?

Var får folk allt ifrån? Hur stora problem har du att läsa egentligen?

Hoppas alla som vill ha humor läser Stensons svar, som är ett svar på kommentar #2.
Det som fattar vad han menar kan ju höra av sig :)

Jag påstår alltså att det är bäst för Leksand att stanna i Allsvenskan eftersom man är i behov av att vara "laget att slå" och laget som alla motståndarfans hatar.
Det laget är man i Allsvenskan medan man i Elitserien skulle ha en jävla massa andra lag som är viktigare för alla lag att slå.

Då kommer svaret från Stenson att jag hävdat att Leksand inte kan gå upp om man inte slår AIK.

Det är läsförståelse, gott folk.

Robert P
Ip: 85.227.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#14
2010-02-08 18:42
På nåt jävla vis så handlar diskussionen om LEKSAND? I en artikel som handlar om Almtuna..

lexingen
Ip: 78.82.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#15
2010-02-08 18:43
lexingen: Ja, leksing Stenson tyckte ju att det viktigaste var att starta upp diskussionen med att dra upp Leksand här. För annars riskerade ju Leksand att inte nämnas alls, och så kan det ju inte vara.

Robert P
Ip: 85.227.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#16 Hs!
2010-02-08 19:31
så dom gångerna du inte håller med så kommenterar du inte ? eeeeh ja du e ju leksing och ni är ju lite bakvända ni:)

Presidenten (Orginalet)
Ip: 78.156.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#17 Presidenten (Orginalet)
2010-02-08 20:59
Hm.. lässvårigheter eller?

HS
Ip: 212.116.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#18 Hs!
2010-02-08 22:11
dyslexi eller?hmmm

Presidenten (Orginalet)
Ip: 78.156.xxx.xxx
Anmäl kommentaren
Skriv kommentar

Titel:


Brödtext:


Du är inte inloggad men om du vill kan du skriva en kommentar ändå:

Vad heter du?

Som en säkerhetsåtgärd för oss och dig som besökare kommer ditt ip-nummer att sparas tillfälligt i samband med att du skriver ett meddelande.
Nyheter om Elitserien
Nyheter om Allsvenskan
Nyheter om NHL
Nyheter om Utland
Nyheter om Landslagen
Nyheter om Juniorer