Notis
Foto: Getty mages (Arkivbild)
Ralph Krueger
Lördag 31 jul 10:45 | NHL
Bengt-Åkes mentor blir NHL-coach
Bengt-Åke Gustafssons mentor, Ralph Krueger, får jobb som assisterande tränare i Edmonton Oilers till kommande säsong. Han kommer jobba tillsammans med Tom Renney, Kelly Buchberger och Steve Smith.

Krueger tränade Bengt-Åke Gustafsson i Feldkirch och var den som fick in svensken på tränarbanan. Han hade därefter Gustafsson som assisterande förbundskapten ett par säsonger.

Tysk-kanadensaren avgick som schweizisk förbundskapten efter OS. Då hade han haft uppdraget i 13 år.

Den Winnigegfödde tränaren får nu alltså chansen att coacha Magnus Pääjärvi Svensson och Linus Omark kommande säsong. Omark, som mot just Kruegers Schweiz, gjorde den nedanliggande omedelbara klassikern förra året.




Taggar: Edmonton, Ralph Krueger

Dela med dig av artikeln: Översätt/Translate:





Kommentarer (0)
Ingen har kommenterat den här artikeln ännu.
Skriv kommentar

Titel:


Brödtext:


Du är inte inloggad men om du vill kan du skriva en kommentar ändå:

Vad heter du?

Som en säkerhetsåtgärd för oss och dig som besökare kommer ditt ip-nummer att sparas tillfälligt i samband med att du skriver ett meddelande.
Nyheter om Elitserien
Nyheter om Allsvenskan
Nyheter om NHL
Nyheter om Utland
Nyheter om Landslagen
Nyheter om Juniorer