Nyhet
Foto: Getty Images (Arkivbild)
Alexander Medvedev - mannen med pengarna.
Torsdag 29 jul 08:48 | Utland
Ny tidig utlösning av KHL
Lev får inte spela i ligan
KHL är fullt av små pinsamma skandaler som avlöser varandra. Senaste är att man lanserade HC Lev som ligans nya klubb, den första utanför forna Sovjetunionen. Nu står det klart att man drabbades av för tidig utlösning ännu en gång.

Kontrakt och spelarsigneringar som lanseras som klara av klubbarna innan något har skrivits på. Det har varit vardagsmat för KHL under sommaren.

En annan grej man lagt till med är att lansera nya klubbar till ligan utan att säkerställa att man kan spela.
Det hände med ett lag från ukrainska huvudstaden Kiev för någon månad sedan när man sedan ett tag var klara som KHL:s nya lag och sedan ratades när det visade sig att man helt enkelt inte skulle få klart med sin nya arena.

Senaste skandalen är slovakiska KHL-gänget HC Lev, som sedan någon vecka lanserats som det första KHL-laget utanför forna Sovjetunionen och som redan fyllt på med både tränare och ett flertal spelare.

Igår tvingades man hoppa av eftersom man, som av en händelse, inte valt att invänta vad slovakiska förbundet hade att säga i frågan. Märkligt av KHL, kan tyckas, med tanke på att man tidigare gått samma öde till mötes med både svenska (AIK) och tjeckiska (Hradec Kralove) förbundet.

- Förbundet tog en icke-konstruktiv ställning och det hindrar Lev från spel i KHL. Med tanke på att man har VM nästa år i Slovakien missar man en fantastisk möjlighet för marknadsförning av turneringen. Det kan handla om nuvarande fans, men också om helt nya. Det kommer säkert påverka det ekonomiska utfallet av slovakisk hockey, säger KHL-bossen Aleksandr Medvedev.

- Jag är mycket ledsen att det blev så här. Men det är deras val.

Medvedev tror att förbundet valt att sätta stopp för lagets medverkan för att det redan finns ett lag i Poprad som ska spela i slovakiska ligan.

- Man tror att om ett lag från Poprad ska spela i KHL så kommer det gå mindre pengar till slovakiska ligan, men vi kommer inte ta deras sponsorer. Vi skulle mest bara använda tjeckiska pengar och hade avtal med ett antal medelstora och små företag i Slovakien.

Den slovakiska klubben hade redan hunnit skriva kontrakt med flera spelare. Bland annat Miloslav Horava, Emil Lundberg, Tero Leinonen och Robert Petrovicky.


Dela med dig av artikeln: Översätt/Translate:





Kommentarer (20)
Senaste 10 kommentarer:
(klicka för att visa alla)

#11
2010-07-29 11:14
Men du, Toni. Du framstår rätt desperat i dina försök att försöka trycka ner mig.

Man skulle nästan kunna kalla jakten för en smula patetisk.
Men å andra sidan, apropå patetisk: http://www.svensk-kubanska.se/hungerstrejk/sidor/do
kument.html

Robert P
Ip: 213.112.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#12 tror
2010-07-29 12:58
att om ngr år finns inte KHL längre,
dels pga lönerna och dels pga att
det inte finns ngr egentliga proffs i
KHL´s styrelse.
Förstår de spelare som drar dit för att tjäna pengar ngt år,sedan har dom så det räcker resten av livet.

x
Ip: 80.217.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#13 Robert P
2010-07-29 13:01
Duktigt jobbat med rubriken hahaha!

Nej men ärligt talat, hur tänkte du där?;)

Alexander
Ip: 81.226.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#14
2010-07-29 13:05
Alexander: Jag måste ha snott rubriken från nånstans. Jag gör inget själv, än mindre tänker.

Robert P
Ip: 213.112.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#15 Robert P
2010-07-29 13:07
Nåja, du gav mig ett gott skratt iaf. Tack för det!:)

Alexander
Ip: 81.226.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#16
2010-07-29 14:09
Kärlek i rubriken ! Härligt Robban !

Mikko Jaxx
Ip: 212.181.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#17 Jag tycker att det vore häftigt.
2010-07-29 17:15
Visst vore det häftigt med en europeisk liga. Ett fullsatt globen tex, touch ising, spelet böljar fram o tillbaka i ett rasande tempo, stenhårt framför kassarna, heta känslor. Hoppas att det lyckas någon gång. Jag har rest en del i öst och de sköter saker på sitt vis.

en korv med bröd.
Ip: 85.226.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#18 KHL
2010-07-29 17:29
Ja det är väl klart att KHL dör om några år då svenska, tjeckiska och slovakiska ishockeyförbundet har bevisat att dom är helt dumma i huvudet. Klubbarna i länderna vill spela i KHL. KHL vill ha fler utländska klubbar till ligan och sajnar upp dom. Inget fel med det?

Sen är det förbunden i dom utländska länderna som hela tiden bryter, bromsar, stoppar och fördröjer. Ja om vi bortser från Kiev då, men där var jag bara glad att det inte blev något.

Vad gör det svensk ishockey om AIK spelar i KHL istället för Elitserien? Sverige är ett litet jävla skitland långt upp i Europa som ingen bryr sig om. Jag skulle bli glad om svenska ishockeyförbundet och svenska hockeyfans insåg det, och att svensk hockey är skapligt KASS i jämförelse med utländsk. Finsk och tjeckisk är bra mycket bättre, och jag skulle även sträcka mig så långt och påstå att både tysk och schweizisk hockey är bättre den med! Sen har vi NHL, KHL och AHL så klart.

Fixa till Svensk hockey, gör en nordisk ishockeyliga, låt klubbar ansluta till KHL och skapa struktur eller ordna en europaliga.

Elitserien har vart dödförklarad sedan länge.

Robban
Ip: 78.72.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#19
2010-07-29 21:10
Du vet vem: hahahah fyfan va dum i huvet du är...

Robban
Ip: 90.225.xxx.xxx
Anmäl kommentaren

#20 Haha
2010-07-31 15:21
Haha, skön titel.

Haha
Ip: 85.228.xxx.xxx
Anmäl kommentaren
Skriv kommentar

Titel:


Brödtext:


Du är inte inloggad men om du vill kan du skriva en kommentar ändå:

Vad heter du?

Som en säkerhetsåtgärd för oss och dig som besökare kommer ditt ip-nummer att sparas tillfälligt i samband med att du skriver ett meddelande.
Nyheter om Elitserien
Nyheter om Allsvenskan
Nyheter om NHL
Nyheter om Utland
Nyheter om Landslagen
Nyheter om Juniorer