Notis
Foto: Getty Images
INGET TORRT KRUT I BÖSSAN. Patric Hörnqvist hade ingen tur framför motståndarmålet i natt.
Fredag 06 nov 09:00
| NHL
Patric Hörnqvists mardrömsnatt
Sköt tio skott - nollades av Jonas Hiller
Han sköt, sköt, sköt och sköt. Tio gånger om. Men varje gång fick Patric Hörnqvist se Anaheims storspelande målvakt Jonas Hiller rädda pucken.

Ja, det var en frustrerande natt för Hörnqvist och hans Nashville Predators. Laget avlossade inte mindre än 40 skott mot Hiller, men schweizaren stoppade varenda ett och ledde sitt lag till en 4-0-seger.

- Vi hade massor av chanser och kunde inte utnyttja dem. Det verkar vara ett sådant år i år. Vi har chanser men sätter dem inte, säger lagkaptenen Jason Arnott till The Tennessean.

Patric Hörnqvist, som var -2 i matchen, var inte den enda svensken på isen som hade det jobbigt. Andreas Thuresson tappade pucken på egen blålinje, vilket Saku Koivu och Teemu Selänne utnyttjade samarbeta fram en 2-0-ledning till Ducks drygt åtta minuter in i tredje perioden. Efter det fanns det ingen återvändo.

Thuresson spelade 13.53 i sin andra NHL-match, sköt tre skott och var -1.

Teemu Selänne blev tvåmålsskytt och är uppe i åtta gjorda mål under vad som ska vara hans sista NHL-säsong.


Taggar: Anaheim, Jonas Hiller, Nashville, NHL, Patric Hörnqvist

Dela med dig av artikeln: Översätt/Translate:



Anaheim - Nashville 4-0 (1-0, 0-0, 3-0)
Anaheim: Teemu Selänne 2 (8), Todd Marchant (1), Bobby Ryan (5).
Kommentarer (0)
Ingen har kommenterat den här artikeln ännu.
Skriv kommentar

Titel:


Brödtext:


Du är inte inloggad men om du vill kan du skriva en kommentar ändå:

Vad heter du?

Som en säkerhetsåtgärd för oss och dig som besökare kommer ditt ip-nummer att sparas tillfälligt i samband med att du skriver ett meddelande.
Nyheter om Elitserien
Nyheter om Allsvenskan
Nyheter om NHL
Nyheter om Utland
Nyheter om Landslagen
Nyheter om Juniorer