Sök
Nyheter

Den stora juniorkollen

De tre juniorligorna i Nordamerika har avrundat grundserien och gör sig som bäst redo för slutspelet. Hockeysverige.se summerar här den gångna säsongen för QMJHL, OHL och WHL i siffror. 

QUÉBEC MAJOR JUNIOR HOCKEY LEAGUE

Poängligan topp-10
(matcher-mål+ass=poäng)
1) Anthony Mantha, Val d’Or 57 57+63=120
2) Marcus Power, Rouyn-Noranda 67 31+78=109
3) Jonathan Drouin, Halifax 46 29+79=108
4) Nikolaj Ehlers, Halifax 63 49+55=104
5) Louick Marcotte, Val d’Or 67 42+58=100
6) Anthony DuClair, Québec 59 50+49=99
7) Guillaume Gélinas, Val d’Or 67 23+69=92
8) Emile Poirier, Gatineau 63 43+44=87
9) Cameron Darcy, Cape Breton 65 35+47=82
10) Darcy Ashley, Halifax 48 30+50=80

Svensken
1) Nick Sörensen, Québec 44 31+30=61
2) Emil Aronsson, Blainville 47 11+17=28

Slutspelslottningen
1) Baie-Comeau Drakkar – 16) Shawinigan Cataractes
2) Halifax Mooseheads – 15) Charlottetown Islanders
3) Val d’Or Foreurs – 14) Acadie-Bathurst Titan
4) Rimouski Océanic – 13) Chicoutimi Saguenéens
5) Blainville-Boisbriand Armada – 12) Moncton Wildcats
6) Drummondville Voltiguers – 11) Victoriaville Tigres
7) Québec Remparts – 10) Rouyn-Noranda Huskies
8) Gatineau Olympiques – 9) Cape Breton Screaming Eagles

ONTARIO HOCKEY LEAGUE

Poängligan topp-10
(matcher-mål+ass=poäng)
1) Connor Brown, Erie 68 45+83=128
2) Dane Fox, Erie 67 64+43=107
3) Scott Kosmachuk, Guelph 68 48+52=100
4) Connor McDavid, Erie 56 28+71=99
5) Andreas Athanasiou, Barrie 66 49+46=95
6) Michael Dal Colle, Oshawa 67 39+56=95
7) Nikolaj Goldobin, Sarnia 67 38+56=94
8) Max Domi, London 61 34+59=93
9) Sam Bennett, Kingston 57 36+55=91
10) Sergej Toltjinskij, Sault Ste. Marie 66 31+60=91

Svenskarna:
1) André Burakovsky, Erie 57 41+46=87
2) Victor Crus Rydberg, Plymouth 61 12+25=37
3) Alexander Henriksson, North Bay 66 10+15=25
4) Gilbert Gabor, Owen Sound 56 5+3=8

Målvakt:
(matcher, G.a.a., räddningsprocent)
1) Oscar Dansk, Erie 42 2,39 90,9

Slutspelslottningen:
Eastern Conference
1) Oshawa Generals – 8) Mississauga Steelheads
2) North Bay Battalion – 7) Niagara IceDogs
3) Kingston Frontenacs – 6) Peterborough Petes
4) Barrie Colts – 5) Sudbury Wolves

Western Conference
1) Guelp Storm – 8) Plymouth Whalers
2) Sault Ste. Marie Greyhounds – 7) Owen Sound Attack
3) Erie Otters – 6) Saginaw Spirit
4) London Knights – 5) Windsor Spitfires

WESTERN HOCKEY LEAGUE

Poängligan topp-10
(matcher-mål+ass=poäng)
1) Mitch Holmberg, Spokane 72 62+56=118
2) Nicolas Petan, Portland 63 35+78=113
3) Oliver Bjorkstrand, Portland 69 50+59=109
4) Leon Draisaitl, Prince Albert 64 38+67=105
5) Sam Reinhart, Kootenay 60 36+69=105
6) Todd Fiddler, Prince George 66 50+48=98
7) Jaedon Descheneau, Kootenay 70 44+54=98
8) Graham Black, Swift Current 69 34+63=97
9) Henrik Samuelsson, Edmonton 65 35+60=95
10) Joshua Winquist, Everett 67 47+46=93

Svenskarna:
1) Henrik Samuelsson*, Edmonton 65 35+60=95
2) Axel Blomqvist, Victoria 65 24+32=56
3) Anton Cederholm, Portland 71 4+12=16
4) Henrik Nyberg, Kelowna 21 0+3=3

* – representerar USA internationellt.

Slutspelslottningen:
Eastern Conference
1) Edmonton Oil Kings – 8) Prince Albert Raiders/Red Deer Rebels**
2) Regina Pats – 7) Brandon Wheat Kings
3) Calgary Hitmen – 6) Kootenay Ice
4) Medicine Hat Tigers – 5) Swift Current Broncos

** – Prince Albert och Red Deer ska mötas i ett utslagsgivande möte om vem som tar den åttonde och sista slutspelsplatsen i östra konferensen.

Western Conference
1) Kelowna Rockets – 8) Tri-City Americans
2) Portland Winterhawks – 7) Vancouver Giants
3) Victoria Royals – 6) Spokane Chiefs
4) Seattle Thunderbirds – 5) Everett Silvertips

Den här artikeln handlar om: