Sök
Tyska ligan

Liwing lämnar – klar för spel i tyska ligan

Jonas Liwing blir inte kvar i Sverige efter att han degraderats till HockeyAllsvenskan med AIK i våras.
Idag blev det klart att han kommer att spela i den tyska högstaligan DEL kommande säsong.

Han har skrivit på för Iserlohn.
– Jag tror att vi lyckats få en mycket viktig spelare i vårat powerplay under kontrakt med Jonas. Jag har frågat runt mycket i Skandinavien och det är många som säger bra saker om honom, säger coachen Jari Pasanen till klubbens hemsida.

Den 31-årige backen har spelat i AIK de sex senaste säsongerna och varit en nyttig spelare i offensiven för klubben de två senaste säsongerna där han svarat för 23 respektive 25 poäng från sin backplats.

Tidigare har han spelat för österrikiska Innsbruck och franska Rouen utomlands. Han blev fransk mästare med Rouen 2008.

I Iserlohn blir han klubbens sjunde svensk genom tiderna. Ifjol spelade Erik Ersberg för klubben, men dessförinnan hade ingen svensk varit där sedan Jens Karlsson 2007.

Klubben kom på tionde plats i ligan förra säsongen och det är i de krokarna av tabellen man allt som oftast hamnar. Under de senaste tio säsongerna har man varit på plats 10-13 vid nio tillfällen och man har aldrig lyckats ta sig förbi kvartsfinal.

Den här artikeln handlar om: