Sök
Marcus Högberg
SHL

Målvakten förlänger med Linköping: ”Han är en man för framtiden”

Linköping har kommit överens om en kontraktsförlängning med 21-årige målvakten Marcus Högberg. Förlängningen är på två år, och gäller därmed över säsongen 2017/18.
– Det känns väldigt bra att stanna i Linköping. Det är här jag vill spela och det är här jag känner att jag har den bästa möjligheten att fortsätta utvecklas, säger målvaktstalangen till klubbens hemsida.

Han kom till Linköping från Örebro inför säsongen 2010/11, och har spelat sig upp till A-laget genom klubbens juniorlag. Så här långt i år har han delat på målvaktssysslan med David Rautio, och har en räddningsprocent på 89,7 under SHL-säsongen.
– Det är jätteroligt att Marcus har valt att förlänga sitt kontrakt. Han är en man för framtiden så det känns naturligtvis väldigt roligt, säger Linköping målvaktstränare Mikael Vernblom.

Den här artikeln handlar om: