Sök
Kim Rosdahl.
SHL

Malmö förlänger med 19-åringen: ”Potential att bli en stor publikfavorit”

Det är bara två dagar sedan Malmö förlängde kontraktet med backen Stefan Warg, och i dag är det dags för nästa spelare att få kontraktet förlängt. Det är klubbens 19-årige forward Kim Rosdahl som har skrivit på för ytterligare två år i Malmötröjan.
– Vi är jätteglada att kunna förlänga kontraktet med en Malmökille och en egen produkt som Kim. Vi tror mycket på honom i framtiden och han har potential att utvecklas till en stor publikfavorit, säger Malmös sportchef Patrik Sylvegård på klubbens hemsida.

19-åringen har Malmö som moderklubb, och gjorde A-lagsdebut redan förra säsongen efter att ha tagit sig upp genom klubbens pojk- och juniorlag. Så här långt i år har han spelat i 19 av lagets matcher och gjort en poäng, och dessutom varit utlånad till Pantern en kortare stint.
– Jag är glad över att stanna ytterligare två år i min klubben. Jag känner att jag kan fortsätta att utvecklas här och att tränarna tror på mig, säger han.

Den här artikeln handlar om: