Sök
Skellefteå AIK

Skellefteås intresse för tidigare poängkungen: ”Skulle passa in i vårt lagbygge”

I går kom beskedet att den tidigare Skellefteå AIK-stjärnan och poängligavinnaren Bud Holloway får lämna sin ryska klubb CSKA Moskva. 28-åringen hann göra nio poäng (3+6) på tolv KHL-matcher, men drabbades av en allvarlig skada när han blev utslagen efter en incident i slutet av september.

28-åringen gjorde tre säsonger och 153 poäng i SHL med Skellefteå, där han även blev svensk mästare vid två tillfällen. Klubbens general manager Mikael Lindgren säger till Elithockeybloggen hos folkbladet.nu att det finns ett intresse för den poängstarke kanadensaren.
– Självklart så hänger vi med där, han känner oss och vi känner honom väl, men vi har inte tagit ställning till att ha honom i vårt lag än, säger Lindgren.
– Vi måste samtala om det är den spelaren laget behöver och den vi ska lägga krutet på.

Holloway vann SHL:s poängliga säsongen 2012/13 då han noterades för 71 poäng på 55 matcher. Sedan dess har han hunnit representera schweiziska Bern och även gjort en sejour i Montréal Canadiens organisation, där det blev en NHL-match i fjol, innan han valde att testa lyckan i KHL.
– Han har många goda egenskaper och han skulle passa in i vårt lagbygge, tror Mikael Lindgren.

Den här artikeln handlar om: