Sök
Fredrik Johansson.
Västerås IK

Visar klubbhjärta – kaptenen klar för spel i ettan: ”Bättre tränad än någonsin”

Han har redan gjort elva säsonger i Västerås. Nu står det klart att det åtminstone blir en tolfte också. Lagkaptenen Fredrik Johansson följer ned klubben till Hockeyettan. Med sina 27 poäng i HockeyAllsvenskan förra säsongen var han klubbens bästa målskytt. Med andra ord blir han en rejält tung pjäs på Hockeyettan-nivå.
– Det känns jättekul för oss att ”Fredda” väljer att vara med på den här resan framöver och han kommer bli en viktig kugge med sin erfarenhet både på och utanför isen. Han är väldigt laddad och bättre tränad än någonsin så det känns kul. Äntligen har alla pusselbitar fallit på plats och vi har fått ett bra paket som gör att både vi och Fredda känner att vi har en bra lösning både civilt och hockeymässigt, säger sportchef Patrik Zetterberg till klubbens hemsida.

33-årige Johansson kommer därmed göra sin tionde raka säsong i Västerås efter att ha lämnat Nordamerika säsongen 07/08.

Den här artikeln handlar om: