Sök
Erik Forssell.
SHL

Kaptenen tar timeout – efter att dottern drabbats av cancer: ”Behöver vara med min familj”

Malmö Redhawks får klara sig utan sin lagkapten Erik Forssell på obestämd tid. Anledningen är att hans dotter drabbats av cancer.
– Jag behöver vara med min familj just nu, säger Forssell i ett uttalande på klubbens webbsida.

Malmö Redhawks har haft mycket mer än bara ishockey att hantera den här säsongen. Tidigare under hösten kom beskedet att den assisterande tränaren Jesper Mattssons 13-årige son Oliver drabbats av den ovanliga sjukdomen aplastisk anemi.

Nu kommer nästa jobbiga besked för klubben. I ett pressmeddelande skriver Malmö Redhawks att klubbens lagkapten Erik Forssell tar timeout på obestämd tid. Anledningen är att hans nioåriga dotter drabbats av cancer.
– Jag behöver vara med min familj just nu, säger Forssell själv i en kommentar.

Erik Forssell kom till Malmö Redhawks från Skellefteå AIK inför förra säsongen och utsågs omgående till lagkapten. 35-åringen svarade för 14 mål och 24 poäng på 45 matcher i fjol och har gjort sju poäng (2+5) på 14 matcher den här säsongen.

Under karriären har centern spelat 503 SHL-matcher för Skellefteå och Malmö och noterats för 252 poäng.

Den här artikeln handlar om: