Sök
AIK-supportrarna vill ha med alla …
Nyheter

AIK släpper forward – klar för seriekonkurrent

Forwarden Henrik Marklund har inte fått det att lossna i AIK och lämnar nu klubben.
– Vi kan i dagsläget inte erbjuda Henrik Marklund den istid han behöver för sin utveckling, säger AIK Hockeys sportchef, Anders Gozzi.

Efter tre poäng på 32 matcher får Skellefteåforstrade forwarden Henrik Marklund lämna AIK.
– Vi kan i dagsläget inte erbjuda Henrik Marklund den istid han behöver för sin utveckling och därför har vi gemensamt kommit överens om att bryta kontraktet. Vi önskar Henrik all lycka i framtiden, säger AIK Hockeys sportchef, Anders Gozzi till klubbens webbsida.

Kort efter presenterades Marklund som klar för seriekonkurrenten Almtuna.
– Henrik är en stark skridskoåkare med bra teknik och spelsinne. Henrik kommer närmast från från AIK men är fostrad i Skellefteå AIK. Det är en spelare Almtuna haft koll på under en längre tid och när chansen uppstod så väljer vi att satsa på Henrik säsongen ut., säger klubbchefen Andreas Klingberg till klubbens webbsida.

Samtidigt väljer AIK att förlänga lånet med Albin Ivarsson Hamberg resten av veckan.

Den här artikeln handlar om: