Sök
SHL

Spelaren lämnade KHK trots kontrakt – sportchefen ovetande: ”Kom som en nyhet”

Austin Farley valde nu på tisdagsmorgonen att bryta sitt avtal med Karlskrona för att flytta till Luleå. Sportchefen Patrik Larsson visste ingenting.
– Ja, det kom som en nyhet för mig nu på förmiddagen. Jag såg inte det komma, säger han till klubbens hemsida.

Välkomna till en ny verklighet, Karlskrona. Det tidigare SHL-laget är numera en allsvensk klubb och kan hamna i situationer likt den de hamnade i idag. Deras tänkta stjärnspelare Austin Farley lämnade klubben efter bara två månader, för spel i Luleå.

Sportchefen Patrik Larsson var ovetande om att Farley var på väg bort.
–  -Ja, det kom som en nyhet för mig nu på förmiddagen. Jag såg inte det komma. Det är tråkigt men det är såhär det fungerar. SHL-lagen har rätt att plocka spelare fram till den 15 juli. Det är inget vi kan göra åt saken, tyvärr. Det enda positiva med detta är att vi får pengar för Farley. Nu får vi starta jakten på hans ersättare helt enkelt, säger han till klubbens hemsida.

Farley kom till Karlskrona efter en stark säsong i Björklöven, med 33 poäng på 43 matcher som resultat.

Den här artikeln handlar om: