Sök
Dan Pettersson.
Södertälje SK

Blev av med nyförvärvet – nu uttalar sig SSK: ”Djupt olyckligt”

Förhoppningen var att Dan Pettersson skulle tillföra offensiv spets till SSK. Efter att klubben kontrakterat den 25-årige centern och han börjat träna med laget stod det dock klart att Linköping plockar honom, i enlighet med avtalet mellan SHL och HA. Nu uttalar sig SSK om händelsen.
– Det är klart det är djupt olyckligt, säger klubbdirektör Mats Pernhem.

Avtalet mellan SHL och Hockeyallsvenskan säger att SHL-klubbar har rätt att värva kontrakterade spelare i HA fram till den 19 juli, något som Linköping nu alltså bestämt sig för att utnyttja i fallet Dan Pettersson.

”PÅVERKAR OSS NEGATIVT”

Det fullständiga uttalandet från Mats Pernhem på klubbens hemsida lyder:
”Det är klart det är djupt olyckligt och påverkar oss negativt när en SHL-klubb kontrakterar en av våra spelare så sent. Tyvärr är det inget vi kan påverka i nuläget eftersom det är så reglerna ser ut.”

Pettersson själv ser fram emot spel i SHL men framhåller organisationen kring SSK som stark:
– Laget och staben runt föreningen är kanon och det känns som det är något väldigt bra på gång i SSK. Men när den här chansen dök upp kände jag att jag ville testa på spel i SHL då det har varit något jag kämpat hårt för i många år.

Den här artikeln handlar om: