Sök
Jonas Johansson.
Nyheter

Svenskmålvakten tvingas till ‘farmarligans farmarliga’

Den tidigare Brynäs- och Almtunamålvakten Jonas Johansson väntar alltjämt på genombrottet. Nu skickas han återigen ned till Cincinnati Cyclones i ECHL.

Som tonåring sågs han som Sveriges största målvaktstalang, men skador gjorde att utvecklingen försenades. Efter två år som utlånad till Almtuna gjorde Jonas Johansson förra säsongen sitt första hela år i Nordamerika. Det blev dock inga matcher i NHL, utan sju i AHL och 27 i ECHL.

LÄS MER: Målvaktssvenskarna imponerade i samma match

Efter att ha varit på Buffalos träningsläger fram till häromdagen kändes det som att Johansson tagit ett kliv upp i klubbens hierarki, men så tycks det inte vara. AHL-laget Rochester Americans general manager Randy Sexton har på klubbens hemsida meddelat att målvakten är en av tio spelare som nu skickas ned till ECHL-laget Cincinnati Cyclones. Det blir alltså där 23-åringen måste inleda säsongen.

Scott Wedgewood och Adam Wilcox blir duon som får inleda i AHL. I NHL finns ju Carter Hutton och Linus Ullmark som Buffalos två inledande målvaktsalternativ.

Den här artikeln handlar om: