Sök
181030 Färjestads Alexander Johansson deppar under ishockeymatchen i SHL mellan Växjö och Färjestad den 30 oktober 2018 i Växjö. …
SHL

Färjestadsforwarden tvingas till operation – kan missa resten av grundserien

Färjestadsforwarden Alexander Johansson blir borta i tre till fyra månader. Det beskedet lämnade Färjestads medicinskt ansvarige Mattias Hell i ett videoklipp på klubbens Twitter.

Alexander Johansson har haft en jobbig inledning på säsongen. Efter bara tre poäng under de inledande 13 matcherna kommer nu beskedet att Johansson blir borta från spel i tre till fyra månader.

KAN MISSA RESTEN AV GRUNDSERIEN

Anledningen till frånvaron är att forwarden ska opereras.
– Beslut är taget att han kommer att genomgå en ryggoperation. Han har inget datum för operationen fastställd men inom några veckor (ska han opereras). Förväntad rehabtid är tre till fyra månader, säger Färjestads medecinskt ansvarige Mattias Hell till klubbens Twitterkonto.

Om det vill sig riktigt illa innebär alltså det att Johansson kan missa resterande delen av grundserien.

I samma videoklipp meddelar Hell att målvakten Markus Svensson och backen Sebastian Erixon är tillbaka i full träning efter sina skador. Backen Ilari Melart och Per Åslund närmar sig comebacker medan Fabian Zetterlund fortfarande har några veckor kvar innan han är redo för spel efter igen.

Den här artikeln handlar om: