Sök
Dec 14, 2018; New York, NY, USA; Arizona Coyotes right wing defenseman Oliver Ekman-Larsson (23) reacts going into overtime against the New York Rangers at Madison Square Garden. Mandatory Credit: Catalina Fragoso-USA TODAY Sports …
Nyheter

Nu är Oliver Ekman Larsson störst

Inatt mot Vegas skrev Arizonas svensk Oliver Ekman Larsson in sig i klubbens historieböcker. Hans assist innebar nämligen poäng nummer 312 och med det är han klubbens poängstarkaste back sedan de flyttade från Winnipeg 1996.

Nattens match mot Vegas Golden Knights på hemmaplan blev annars ingen höjdare för Oliver Ekman Larsson och hans kamrater. Förlust med 1-5 och laget är långt ifrån slutspel.

Tröst i bedrövelsen då för Ekman Larsson att han spelade fram till Alex Galchenyuks reduceringsmål till 1-2 i den andra perioden. Poängen var nämligen den 312:e för OEL sedan han anslöt till laget 2010.

Därmed passerade han Keith Yandle som poängstarkaste back i klubben sedan de flyttade från Winnipeg 1996.

Den här artikeln handlar om: