Sök
Oliver Dackell.
Nyheter

BEKRÄFTAT: Hit går Oliver Dackell

Han gästspelade i klubben under säsongen som var och det har ryktats om ett permanent kontrakt till nästa säsong. Nu bekräftar Modo att målvakten Oliver Dackell spelar för dem de två kommande säsongerna. Dessutom meddelar klubben att de förlänger med Linus Lundin.

Oliver Dackell lånades in till Modo från Örnsköldsvik i Hockeyettan under två matcher säsongen som var. I början av mars skrev Mr.Madhawk att 20-åringen skulle bli en av burväktarna på permanent basis nästa säsong.

KONTRAKT TVÅ ÅR

Idag bekräftade Modo att så blir fallet de två kommande säsongerna.
— Det kändes jättebra den gånga säsongen. Jag fick spela otroligt mycket i ÖHF, sedan fick jag vara med Modo en del och fick spela två matcher. Det kändes bra och var jättekul att jag fick den chansen, säger Oliver Dackell till klubbens hemsida.

Samtidigt meddelar Modo att de förlänger avtalet med målvakten Linus Lundin i två år.
— Otroligt kul, jag trivs otroligt bra uppe i Ö-vik så när jag fick frågan om nytt kontrakt för de två kommande säsongerna var det inte så mycket att tänka på, säger han till klubbens hemsida.

Den här artikeln handlar om: