Sök
Philip Rondahl är klar för Karlskrona.
Nyheter

KHK värvar center från konkurrenten: ”Många strängar på sin lyra”

Karlskrona värvar vidare. I dag meddelade Blekingeklubben att man plockar in Philip Rondahl från Västervik.
– Han är i en bra ålder och därmed utvecklingsbar under våra coachers vingar, säger sportchefen Patric Larsson till klubbens hemsida.

Philip Rondahl återvände inför den här säsongen till svensk hockey efter två säsonger utomlands. Den 22-årige centern skrev på ett ettårskontrakt med Västervik där han producerade 21 poäng (10+11) på 51 grundseriematcher för smålänningarna.

Efter säsongen stod det klart att det inte skulle bli någon fortsättning i Västervik.

Nu fortsätter den tidigare Linköpingsjunioren karriären i Karlskrona.
– Philip är en stor center som kan ta en stor plats i laget. Han har många strängar på sin lyra och är användbar i många spelformer. Han är i en bra ålder och därmed utvecklingsbar under våra coachers vingar, säger Karlskronas sportchef Patric Larsson till klubbens hemsida.

Kontraktet är skrivet på ett år.

Den här artikeln handlar om: