Sök
190517, 2019 IIHF Ice Hockey World Championship, day 8, Czech Republic – Italy: Ice Hockey World Championships – Group B – Czech Republic v Italy – Ondrej Nepela Arena, Bratislava, Slovakia – May 17, 2019 Czech Republic’s Pavel Francouz in action. REUTERS/Vasily Fedosenko …
Nyheter

Tjeckiske VM-målvakten förlänger med NHL-klubben

Efter ett par starka säsonger i KHL skrev Pavel Francouz på för Colorado inför den gångna säsongen. Nu står det klart att den tjeckiske VM-målvakten blir kvar ytterligare en säsong i Avalanches organisation.

Pavel Francouz valde inför den här säsongen att testa lyckan i Nordamerika och Colorado Avalanches organisation. Detta efter tre starka säsonger i KHL med Traktor Tjeljabinsk, där 28-åringen noterades för räddningsprocenter på 92,4, 95,3 och 94,6 innan han fick sin NHL-chans.

Väl i Nordamerika blev det bara två matcher i NHL den gångna säsongen för Francouz. Avalanche valde istället att satsa på de mer etablerade namnen Philipp Grubauer och Semjon Varlamov. 28-åringen spenderade därför merparten av säsongen i klubbens farmarlag Colorado Eagles, där han räddade 91,8 procent av skotten han ställdes mot under de 49 matcher han spelade.

”BIDRAR MED STOR INTERNATIONELL RUTIN”

Nu står det klart att det blir en fortsättning i Avalanche för den sexfaldige VM-målvakten från Tjeckien. 28-åringen har skrivit på ett nytt ettårskontrakt med klubben.
– Vi är glada över att Pavel kommer tillbaka för ytterligare ett år i Avalanches organisation. Han hade ett väldigt starkt förstår i Nordamerika då han blev uttagen i All Star-laget och tog Eagles till Calder Cup, säger Colorados general manager Joe Sakic till klubbens hemsida.
– Han bidrar med stor internationell rutin och fick chansen att prova på NHL-spel förra säsongen och gjorde det bra

Stor internationell rutin, ja. Francouz är just nu inne på sitt sjätte VM för sitt Tjeckien. Den högerplockade målvakten har vaktat buren i två matcher för tjeckerna utan att släppa in ett enda mål hittills i turneringen. 28-åringen spelade även OS för Tjeckien 2018.

Francouz envägskontrakt med Avalanche har en lönetaksträff på 950 000 dollar, enligt The Athletic-journalisten Ryan S. Clark.

Den här artikeln handlar om: