Sök
Linus Johansson stannar i Färjestad.
SHL

BESKEDET: Landslagsforwarden nobbar NHL – stannar i Färjestad

Han har omgärdats av NHL-rykten. Nu står det klart att Linus Johansson blir Färjestad trogen även nästa säsong.
– Ett skönt besked, säger klubbens general manager Peter Jakobsson i ett uttalande på Twitter.

Färjestad har sedan säsongen tog slut drabbats av ett kraftigt manfall. Tidigare i veckan stod det klart att lagkaptenen Mikael Wikstrand lämnar Karlstadsklubben för spel i KHL. Innan dess har Adam Werner (Colorado), Joakim Nygård (Edmonton), Fabian Zetterlund (New Jersey) och Oskar Steen (Boston) alla skrivit NHL-kontrakt inför den kommande säsongen.

GLÄDJEBESKED

En spelare som det florerat NHL-rykten kring är lagets landslagsforward Linus Johansson. Forwarden själv har tidigare bekräftat ett det funnits ett intresse kring honom, men nu står det klart att den 26-årige smålänningen stannar i Färjestad.

Under lördagseftermiddagen twittrade klubbens officiella konto ut beskedet att Johansson blir Färjestad trogen även nästa säsong.

Johansson noterades för 25 poäng (10+15) på 51 SHL-matcher för Färjesad den gångna säsongen.

Den här artikeln handlar om: