Sök
Alexander Edler
Vancouver

BEKRÄFTAT: Han har skrivit på – och får löneökning

Det verkade som att Alexander Edler skulle lämna Vancouver efter tolv säsonger. Men tidigare idag kom uppgifter om att han kanske skulle stanna och nu har klubben gått ut och bekräftat det hela.

Samstämmiga uppgifter från initierat hockeyfolk i Nordamerika har pekat på att Alexander Edler var på glid bort från klubben han gjort 814 NHL-matcher för. Men de sista timmarna verkar vinden ha vänt och nu har Canucks själva presenterat honom som klar för de två kommande åren.

SÄSONG 13 OCH 14 VÄNTAR

Nu blir det alltså en säsong 13 och 14 i samma klubb för den Östersunds-fostrade backen.
— Alex är viktigt för vårt lag och han har varit hörnstenen i vårt försvar under hela sin karriär. Han är ledare med enorm erfarenhet, spelar viktiga minuter och bidrar till alla delar av vårt lagspel, säger klubbens GM Jim Benning i en kommentar på klubbens hemsida.

Kontraktet ger honom en lönetaksträff på sex miljoner dollar. En löneökning alltså då hans förra låg på fem miljoner per säsong.

Den här artikeln handlar om: