Sök

Sköt NHL-klubbens första mål – nu lämnar han för spel i Kina

Tyler Wong blev Vegas Golden Knights historiska första målskytt. Nu lämnar 23-åringen Nordamerika för spel i kinesiska KHL-laget Kunlun Red Star.

Tyler Wong skapade en del rubriker under hösten 2017 när han blev Vegas Golden Knights historiska första målskytt. I klubbens första träningsmatch, en bortamatch mot Vancouver, behövde Wong bara fem minuter på sig innan han hade skjutit det historiska målet.

Wong gjorde hattrick i den där träningsmatchen mot Canucks, men under de två kommande säsongerna hade 23-åringen det tufft med den offensiva produktionen.

VILL SPELA OS FÖR KINA

Under de två säsonger som Wong spelade för Golden Knights farmarlag Chicago Wolves stod högerskytten för 20 poäng på 122 matcher. Nu lämnar 23-åringen AHL för spel i det kinesiska KHL-laget Kunlun Red Star, meddelar klubben via sitt Twitterkonto.

Precis som tidigare Calgary-spelaren Spencer Foo hoppas Wong kunna spela OS för Kina i turneringen på hemmaplan 2022.

Den här artikeln handlar om: