Sök
Look on Florida Panthers goalie Roberto Luongo (1) at warm-up before the Florida Panthers at Montreal Canadiens preseason game at Centre Bell in Montreal, Quebec …
NHL

Luongo hyllas av klubben - blir först någonsin

Alla Floridafans bör rista in 7 mars 2020 i kalendern. Då kommer nämligen Roberto Luongo få sin tröja hissad i BB&T Center.

Florida Panthers har varit en del av NHL sedan 1993. Men ingen spelare har tidigare fått sitt tröjnummer pensionerat i klubben. I mars nästa år kommer det dock hända, då Roberto Luongo får en mäktig hyllning inför lagets möte mot Montréal. Montréal är dessutom den stad 40-åringen föddes i.

Han blir då den första spelaren i klubbens historia som får sitt tröjnummer pensionerat. Ingen spelare kommer från och med då få bära nummer ett i Panthers.

- Roberto är en hörnsten i Panthers historia och en ikon i den här sporten. Han har representerat både sig själv och Panthers med enorm värdighet, säger ägaren Vincent J. Viola till klubbens webbsajt.

Trea i NHL-historien

Luongo meddelade för en dryg månad sedan att han slutar med hockey trots att det egentligen återstod ett par år på hans kontrakt. Han spelade för New York Islanders en säsong innan han värvades av Florida år 2000. Där blev han kvar till 2006 då Vancouver plockade in världsmålvakten. 2014 återvände han till Panthers efter att ha trejdats mot Jacob Markström.

Han vann 320 av 572 matcher i Floridatröjan och höll 38 nollor för klubben. 

- Jag vill tacka hela Panthers organisation för det här enorma erkännandet. Det är en stor ära att bli den första spelaren som får sin tröja pensionerad av Panthers, säger han.

Roberto Luongo är NHL-historiens tredje mest vinstrika målvakt med 489 segrar. Han är 40 vinster före Henrik Lundqvist och 50 före Marc-André Fleury.

Den här artikeln handlar om: