• Publicerat 22 juli, 2014
  • Skrivet av Adam Jönsson
  • 0 Kommentarer
Foto: All Over Press

Asplövens har landat vad man hoppas vara klubbens toppback för kommande säsong.  Gabe Guentzel klar för klubben.
– Han kommer få ett stort förtroende och blir en nyckel i vårt försvarsspel, säger tränaren Per Kenttä.

Inför den kommande säsongen i HockeyAllsvenskan letar Asplöven efter förstärkningar till truppen. Klubbens sportchef/tränare, Per Kenttä, säger till NSD.se att laget hoppas kunna presentera en till tre spelare under veckan.

Nu skriver NSD.se att den första spelaren snart kan vara klar att presenteras och vid lunchtid på tisdagen stod allt klart.

Det rör sig om den 26-årige backen Gabe Guentzel.

Guentzel kommer närmast från spel i italienska Ritten/Renon där amerikanen svarade för 31 (9+22) poäng på 38 grundseriematcher och ytterligare åtta (3+5) på 13 slutspelsmatcher. Ritten/Renon tog hem både den italienska ligan såväl som den italienska cupen den gångna säsongen.

Förutom spel i Italien har Guentzel spelat 52 AHL-matcher för Syracuse Crunch och Norfolk Admirals. 26-åringen hade även fyra framgångsrika år för Colorado College där han under sina två avslutande säsonger agerade assisterande kapten.

– Han kommer få ett stort förtroende och blir en nyckel i vårt försvarsspel, säger tränaren Per Kenttä till klubbens hemsida.

Under säsongen fick Guentzel även representera Team USA vid tre tillfällen.