Chad Billins. Foto: Bildbyrån/Ola Westerberg

Ett stort glädjebesked har precis landat hos Linköping HC. Klubben har nämligen fått tillbaka den poängstarka backen Chad Billins. Senast amerikanen representerade LHC säsongen 2015/2016 gjorde han hela 31 poäng, vilket räckte till en andraplats i backarnas poängliga. Han hade dessutom SHL:s bästa plus/minus-statistik med +27.
– Jag kunde inte vara mer glad över att få komma tillbaka till LHC. Att spela inför fansen och vara en del av en sån fin organisation känns väldigt bra, säger 27-åringen till klubbens hemsida.

Billins valde efter succéåret i Linköping att testa sina vingar i Vancouver Canucks organisation. Han har under den här säsongen spelat i AHL-laget Utica Comets och där stått för 20 poäng på 72 spelade matcher.
– Det känns väldigt kul att få välkomna honom tillbaka. Chad gjorde det väldigt bra hos oss under sin tidigare sejour och han är den typen av back som vi vill ha in i vårt lagbygge, säger General Manager Fredrik Emvall.

Kontraktet som Billins har skrivit på gäller för två år framåt.