• Publicerat 16 augusti, 2017
  • Skrivet av Anton Edman
  • 0 Kommentarer
David Pastrnak.Foto: Maddie Meyer/Getty Images

David Pastrnak har fortfarande inte förlängt sitt kontrakt med Boston. Det har skapat rykten om att talangen kan vara på väg bort. Nu går klubbens general manager ut och bekräftar att 21-åringen stannar. 
– Ingen trejd av Pastrnak, skriver Don Sweeney i ett mail till Boston Globe

Svenskbekantingen David Pastrnak har en strålande säsong bakom sig i NHL. Stortalangen producerade 34 mål och totalt 70 poäng på 75 matcher. Det finns dock fortfarande frågetecken om forwarden blir kvar i sin nuvarande klubb Boston. Men efter trejdrykten går nu klubbens general manager ut och tar död på spekulationerna.
– Ingen trejd av Pastrnak, skriver Don Sweeney i ett mail till tidningen Boston Globe.

Tjecken Pastrnak sitter på ett utgående kontrakt och ska enligt uppgifter ha svårt att enas med Boston om ett nytt avtal, skriver Brian Lawton på NHL Network via sin Twitter. Det återstår att se om Sweeney står fast vid sitt ord.