• Publicerat 16 augusti, 2017
  • Skrivet av Anton Edman
  • 0 Kommentarer
Craig Schira.Foto: Jonas Ljungdahl / BILDBYRÅN

Rögles nyförvärv Craig Schira har skadat sig. Av den anledningen missar backen klubbens träningsläger i Tyskland, meddelar Skåneklubben på sin hemsida.
– Jag har fått rapport om att det är en mindre skada, säger Rögles sportchef Anders ”Masken” Carlsson.

Craig Schira är ett av Rögles nyförvärv inför nästa säsong. Backen värvades från Luleå och är uttagen till Kanadas landslagstrupp som just nu spelar en turnering i Ryssland. Det var i en match mot KHL-laget Sotji som olyckan var framme för 29-åringen.
– Craig skadades i slutet av matchen. Tanken var att han skulle komma till Köln på fredag efter turneringen men nu flyger vi hem han istället för vidare undersökning och behandling, säger Rögles sportchef Anders ”Masken” Carlsson till klubbens hemsida.
– Jag har fått rapport om att det är en mindre skada men vi kommer att veta mer när han undersökts närmare av vårt medicinska team.

Craig Schira kommer närmast från två säsonger i Luleå. Där producerade kanadensaren 31 poäng på 93 SHL-matcher.